Na dwoje babka wróżyła

czyli nie dowiesz się dopóki nie zobaczysz

Wpis

piątek, 07 maja 2010

wertykalne uprawy pomidorów

Połowa ludzi na świecie żyje w miastach - właśnie usłyszałam w Radiu Tok Fm. Doc Review przygotował cały blok poświęcony temu tematowi.

A ja, za Manuelem Dressmanem, dodaję: rośnie liczba lundości i ceny ropy, w związku z jej coraz trudniejszym wydobyciem, również wzrastają. Czy ci wszyscy ludzie zamknięci w betonowych magapolis skazani są na podróżujące wiele żywieniokilometrów (foodmiles:) podwiędłe, nafaszerowane azotanami i pestycydami warzywa? Nie! Oto kilka przykładów jak projektanci zamierzają włączyć ogrody warzywne na stałe w tkankę miejską.

Warzywniak w walizce:

Gionatta Gionno zaprojektował Urban Buds - przenośne walizki wypełnione ziemią, w których można sadzić nawet na bocznych ściankach (ziemia nie wysypuje się, czary!). Poleca je szczególnie do użytku na zamkniętych osiedlach, gdzie samowolne wykopanie grządki mogłoby grozić ostratyzmem ze strony sąsiadów.

Manuel Dressman (www.mdre.de) poszedł jeszcze dalej. Warzywniaki umieścił w hydroponicznych ścianach. Hydroponika to uprawa roślin bez użycia ziemi. To jest dopiero wizja. Warzywa i owoce znajdują się pomiędzy dwiema szklanymi ścianami, zasiłane są specjalnym roztworem a korzenie rosną w chemicznie obojętnym granulacie.

Hydroponika jest coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnego (jakże miłego) babrania się w ziemi. Oszczędza wodę (granulat lepiej ją przetrzymuje) no i umożliwia uprawę w zasadzie wszędzie.

Ogrodnictwo okienne (window farming), o którym już wspominałam to wersja DIY ścian Dressmana. O pardon, pomysłodawczyni Britta Rilety nazywa swój wynalazek R&DIY - Research and Develop It Yourself. Na zdjęciu Britta prezentuje swój pomysł.

Przy wykorzystaniu plastikowych butelek, granulatu, stalowych linek, rurek oraz pomp powietrza wykorzystywanych w akwariach, powstaje sieć butelkowych doniczek, gotowych do zawieszenia na oknach.

Woda cyrkluje pomiędzy butelkami przy pomocy pompki. Do tej pory okiennych ogrodniców jest  ponad cztery tysiące na całym świecie. Obecnie w przygotowaniu jest gotowy zestaw "window farm" dla tych, którzy sami nie poradzą sobie z łączeniem rurek pompek i drucików.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
nadwojebabkawrozyla
Czas publikacji:
piątek, 07 maja 2010 12:26

Polecane wpisy

  • kompostowanie w centrum miasta

    Za oknem nareszcie pierwsze oznaki życia. Największy raban jest narazie pod ziemią, gdzie robale ruszyły do roboty na wyścigi z korzeniami. Tylko czekać aż traw

  • zbiory

    po pierwsze pomidory: po drugie botwinka. tak wiem, to było dawno, ale nie zdążyłam się pochwalić. oto botwinka z zerowym obciążeniem jedzeniokilometrami (foodm

  • zapylanie przez potrząsanie

    Od dwóch dni trzęsę moimi pomidorami. Tak, zakwitły! Jestem z nich niewyobrażalnie dumna. Ale gdy zobaczyłam pierwsze kwiaty wpadłam w popłoch. Jakoś nie przysz

Kanał informacyjny


Karolina Domagalska

Karolina Domagalska
dziennikarka, z wykształcenia etnolożka.
próbuję przestawić swoje
nawyki na tryb oszczędny,
nazywany też ekologicznym. archiwizuję różne formy dziergane oraz przedmioty w kształcie hamburgera. prowadzę również konkurs na najbrzydszy sweter świata, ale nikt nie chce w nim
wziąć udziału